Skrócony czas pracy Urzędu Miejskiego w Jaworze wywołał burzę wśród mieszkańców
2025-07-03
Letni koncert w Parku! Gitara, emocje i wieczór z klimatem – 12 lipca w Jaworze!
2025-07-07

60. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Festiwal rozpoczął się od uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową Henryka Wieniawskiego, co nadało wydarzeniu doniosły i symboliczny wymiar.

2025-07-03 08:37
280 słów, około 1 minuty czytania

60. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Festiwal rozpoczął się od uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową Henryka Wieniawskiego, co nadało wydarzeniu doniosły i symboliczny wymiar. Następnie w Teatrze Zdrojowym odbył się Koncert Inauguracyjny, podczas którego publiczność miała okazję podziwiać kunszt Mariusza Patyry – wybitnego skrzypka, pierwszego Polaka uhonorowanego I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui. Jego mistrzowska interpretacja utworów Wieniawskiego poruszyła serca słuchaczy i zapowiadała niezwykle wysoki poziom artystyczny kolejnych dni festiwalu.

Program festiwalu obfitował w wydarzenia o różnorodnym charakterze – od nastrojowych koncertów kameralnych, przez recital pieśni polskich poświęcony rodzinie Wieniawskich, aż po intelektualną ucztę w postaci wykładu Marka Dyżewskiego pt. „W kręgu Amatich, Guarnerich i Stradivarich”, który przybliżył słuchaczom fascynujący świat lutnictwa i jego wpływu na rozwój muzyki skrzypcowej.

Kulminacyjnym momentem całego festiwalu był Koncert Finałowy z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, którą poprowadził ceniony dyrygent Alexander Humala. W roli solisty wystąpił Janusz Wawrowski – wirtuoz skrzypiec, który swoją interpretacją dzieł Wieniawskiego oczarował publiczność i zamknął festiwal z prawdziwie mistrzowskim rozmachem.

Nieodłącznym elementem jubileuszowego święta była również wystawa czasowa „Wieniawski w Szczawnie-Zdroju”, ukazująca związki kompozytora z uzdrowiskiem i przybliżająca jego obecność w historii tego miejsca.

60. edycja festiwalu była nie tylko hołdem dla Henryka Wieniawskiego, ale także potwierdzeniem jego trwałego miejsca w światowym dziedzictwie muzyki klasycznej. Szczawno-Zdrój po raz kolejny udowodniło, że potrafi stworzyć atmosferę sprzyjającą kontemplacji piękna i głębi muzyki, przyciągając artystów i słuchaczy z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *